Etkinlikler

Yedi buçuk yıldır İlahiyat Fakültemizde hizmetli kadrosunda görev yapmış olan Fatma Abla’mız 11 Mayıs Cuma günü aramızdan ayrılıyor ve emekli oluyor… Güler yüzü ve samimi duygularıyla bizlerde hoş bir sada bırakan Ablamız fakültemizden ayrıldığı için bir burukluk yaşadığını dile getirdi. Tüm Fakültemiz olarak hocaları ve öğrencileri ile birlikte Fatma Ablamıza emekliliğin hayırlı olmasını diliyor ve bizleri unutmamasını istiyoruz…

Teşekkürler Fatma Abla Seni Özleyeceğiz!

5 ve 6 mayıs günlerinde Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonunun (UDEF) bu yıl 11.'sini düzenlediği “Uluslararası Öğrenci Buluşması” ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin 13.'sünü düzenlediği “OMÜ Tanıtım Günleri” etkinliklerinde İlahiyat Fakültesi olarak Cumhuriyet Meydanındaki standımızda yerimizi aldık. Standımız halk tarafından yoğun ilgi gördü.

İlahiyat Fakültesi hocalarımızın kitaplarının sergilendiği standımızda aynı zamanda fakültemizin Türk İslam Sanatları tarihi ana bilim dalı öğretim üyesi ve Ebru ustası olan Doç. Dr. Eyüp Nefes hocamızın yönlendirmeleri eşliğinde asistan arkadaşlarımızın katkılarıyla birlikte Ebru Sanatı icra edildi. Çocuğundan yaşlısına kadar herkesin ilgisini çeken ve denemek üzere sıraya girdikleri bu faaliyetimize AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan ile 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç de iştirak ederek bizleri onurlandırdılar. Ayrıca standımızda bizlere eşlik eden Hattat Bayram Çelik yaptığı Hat çizimleriyle faaliyetlerimize renk kattılar.

Mevlana Öğrenci Değişimi Programı kapsamında Ürdün Üniversitesi'nde eğitim alan öğrencilerimiz bu süreç ile ilgili tecrübelerini paylaştılar.
İlk olarak Esra Nur Sezgül Mevlana Programını tanıtıp Ürdün Üniversitesi hakkında sunum gerçekleştirdi. Bu sunum dahilinde üniversitenin ana yapısı haritada gösterildi. Ardından ilahiyat fakültesinin bazı hocaları tanıtıldı. Üniversitenin sınav yapısı ve fakültede Arap olmayan öğrencilere yönelik düzenlenen kurslar ve etkinlikler anlatıldı. Sunum üniversite içerisinde çekilmiş olan iki kısa video ile sona erdi.
Sonraki konuşmacı olan Halit Karataş Ürdün'ün genel yapısını ve oradaki Arapça dil kurslarının sistemini açıkladı. Bu bağlamda ise ülkenin yönetimi para birimi yöresel yemekleri ve halkının Türklere yaklaşımının nasıl olduğu görseller eşliğinde aktarıldı.
Son olarak Ravza Göktaş Ürdün'de gezilip görülmesi gereken yerler hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Arapçanın ve Arapların ruhunun daha iyi anlaşılıp özümsenmesi için mutlaka görülmesi gereken yerler içerisinde Petra antik kenti ve Wadi Ram'ın olduğu vurgulandı.
Konferans katılımcıların soruları ile sonlandırıldı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İlahiyat Fakültesinin düzenlediği “Uzak ve Yakın” isimli Türk müziği konseri İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
Konsere Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç başta olmak üzere Üniversite Senatosu üyeleri akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Hanende ve sazendelerin yer aldığı ve tamamının OMÜ öğretim üyeleri ve öğrencilerinden oluştuğu grup; seçkilerinde Türk Halk ve Türk Sanat Müziği'nin sözlü ve sözsüz seçkin parçalarını seslendirdiler.
OMÜ’lü öğrenci ve akademisyenlerinin yoğun ilgi gösterdiği konserde grup üyeleri; solist olarak ve ney performansıyla Ahmet Çakır udda Burhanettin Tatar neyde Emre Pınarbaşı kanunda Turgay Kerse klasik kemençede Senem Arslan kemanda Naci Parlar tamburda Emre Tektaş ve bendirde Cenk Torun’dan oluştu.
14 seçkin Türk müziği eserinin seslendirildiği konserin ardından konuşan Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç grubun performansına dair "OMÜ ailesinin içinden çıkarak bu güzel koroyu oluşturanlar çok güzel bir takdimde bulunarak gönüllerimizi mest ettiler. Hepsine gönül dolusu teşekkür ediyorum. Ellerine dillerine sağlık.” şeklinde konuştu.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi Eğitim-Araştırma Derneği’nin öncülüğünde çeşitli sivil toplum kuruluşlarının ve İlkadım Belediye’sini kurumsal desteğiyle gerçekleştirilen Samsun’un Manevi Değerleri Sempozyumu’nun ikincisinde şehrimizin manevi kimliğine katkısı olan isimler ele alındı.

Sempozyuma Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt Sinop Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Nihat DALGIN Samsun Eski Milletvekillerinden Musa Uzunkaya Mehmet Kurt Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı mülki ve idari amirlerin yanı sıra STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bir seri halinde tertip edilmesi planlanan sempozyumun ikincisinde Samsun’un manevi iklimine büyük katkılar sağlayan Hacı Hafız Efendi (Hüseyin Yazıcı) Remzi Yavuz Zübeyir Koç Açıkbaş Ömer Efendi İskender Fevzi Sevük isimleri “Hayırla Geçen Ömürler” başlığı altında değerlendirildi. İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinin katılım sağladığı sempozyum sivil toplum kuruluşları ile İlahiyat Fakültesi’nin ortak bir etkinlikte buluşması açısından da Samsun’da bir farkındalık oluşturdu.

Düzenlenen sempozyumun önemini vurgulayan Samsun milletvekili Hasan Basri KURT; “Bu sempozyum şehrin manevi kimliğinin açığa çıkartılması için oldukça önemli bir noktaya ışık tutuyor bu vesile ile sonraki kuşaklar değerli şahsiyetleri hem tanımış hem de onların yolundan gidecek şuura odaklanmış hale geliyorlar” dedi. Sempozyumun kitaplaşması halinde hatta her bir kimlik için küçük kitapçıklar oluşturulması halinde gençliğe daha rahat ulaşılabileceğini ifade eden Kurt sempozyumun devamının şehir adına manevi bir sorumluluk olduğunu bunu görev edinen ve sempozyumu bu inançla tertip eden sempozyum düzenleme kuruluna İlahiyat Fakültemiz başta olmak üzere bütün kurumlara ve burada bilgileri ile bizleri aydınlatan değerli öğretim üyelerine çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Unutulan zulüm tekrarlanır düşüncesi ile yola çıkan Fakültemiz öğrencileri 28 Şubat’ta yaşananların unutulmaması için ‘Bin Yıla Azmetmiş Zulüm 28 Şubat Postmodern Darbe’ konulu program düzenledi. Ayrıca o dönemde OMÜ’de ve İlahiyat Fakültesinde yaşananları da canlı bir şekilde ortaya koymak amacıyla gazete kupürleri ve fotoğraflardan oluşan sergi yapıldı. Rektörümüz Prof. Dr. Sait Bilgiç dekanımız Prof. Dr. Metin Yılmaz Memur-Sen Samsun il Temsilcisi Nejdet Güneysu ve çok sayıda davetli ve öğrencilerimizin yoğun katılımı ile gerçekleştirilen program şehitlerimiz adına saygı duruşu İstiklal Marşı ve Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Rektörümüz Prof. Dr. Sait Bilgiç’in 28 Şubat sürecinde ülkemizde ve Omü’de gerçekleşenleri dile getirerek birlik ve beraberliğe vurgu yaptığı konuşmasının ardından döneme dair kısa film gösterimi yapıldı.

28 Şubatın şahitlerinden ve mağdurlarından Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yavuz Bayram Samsun İl Müftülüğü Aile ve Dini Hizmetler Bürosu Vaizesi Sebile Kılınç ve İHH yetim birimi başkanı Sakine Okudan’ın katılımıyla bir söyleşi gerçekleştirildi. Konuklar ülkenin 28 Şubat sürecine nasıl sürüklendiğini sadece kamusal alan ilan edilen yerlerde değil sokakta dahi baskılara maruz kaldıklarını ve OMÜ’de yaşananları öğrencilerimizle paylaşarak onurlu mücadelelerini bir kez daha gözler önüne serdiler. 28 Şubat ile ilgili hiçbir program davetini geri çevirmeyerek her ortamda haklı savunmalarını dile getirdiğini söyleyen Prof. Dr. Yavuz Bayram; ne olursa olsun zulmün unutturulmaması gerektiğini söyledi. Yaşadıkları travmaları hasıraltı ederek izole etmeye çalıştıklarını söyleyen Sebile Kılınç ve Sakine Okudan hanımefendiler de söyleşide ilk defa bu travmayla yüzleşme imkânı bulduklarını süreç içerisinde asla yılmadıklarını ve Allah’ın bu durumu onların lehine çevirdiğini dile getirdiler. Program misafirlerimize Rektörümüzün hediye takdimi ile nihayete erdi.

Tadilatı bittikten sonra program için ilk defa kullanıma açılan Hasan Katipoğlu Konferans Salonu’nun her türlü ihtiyacı ile yakından ilgilenen Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç ve Yapı İşleri Daire Başkanı Recep Durmuş beyefendilere hediyelerini takdim etmek ve şükranlarını iletmek üzere kürsüye gelen dekanımız Prof. Dr. Metin Yılmaz 28 Şubat sürecinde hakkında kırk ayrı dava açılan Rektörümüzün her türlü intikam almaya matuf duyguları bertaraf ederek üniversitemizin kalkınması adına çalıştığını dile getirdi. Ayrıca askerlerin oturduğu konferans salonundan bir tarafında Kelime-i Tevhid diğer tarafında besmele yazılı salonlarda Kur’an’ı Kerim tilaveti ile açılışı yapılan programlar gerçekleştirildiğini sözlerine ekleyerek süreçte yaşanan zorlukları bir kez daha gözler önüne serdi. Rektörümüz Prof. Dr. Sait Bilgiç ve Yapı İşleri Daire Başkanına takdim edilen el yapımı rahle ve Kur’an-ı Kerim yine günün anlamına binaen süreç içerisindeki değişimin güzel bir ifadesiydi.

SAMSUN’UN MANEVİ DEĞERLERİ SEMPOZYUMU…
Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi Eğitim-Araştırma Derneği’nin öncülüğünde çeşitli sivil toplum kuruluşlarının ve İlkadım Belediye’sini kurumsal desteğiyle gerçekleştirilen Samsun’un Manevi Değerleri Sempozyumu’nun ilkinde 2014 yılında aramızdan ayrılan Ali Rıza Öztürk Hoca’nın din siyaset ve ahlak anlayışı ele alındı.
Sempozyuma Samsun Valisi Osman Kaymak Samsun Eski Milletvekillerinden Mehmet Kurt Musa Uzunkaya İlkadım İlçe Müftüsü Hasan Başoğlu Canik İlçe Müftüsü Dr. Mukadder Arif YÜKSEL İlkadım Belediyesi Başkan Yardımcısı Yahya Çınkıl ve STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

HAYIRLA GEÇEN BİR ÖMÜR
Bir seri halinde tertip edilmesi planlanan sempozyumda ilk olarak Samsun’un manevi iklimine büyük katkılar sağlayan Ali Rıza Öztürk Hoca’nın hayatı “Hayırla Geçen Bir Ömür” başlığı altında değerlendirildi. Diyanet İşleri eski Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yavuz Ünal Giresun Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin YILMAZ’ın yanısıra İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinin yoğun katılım sağladığı sempozyum sivil toplum kuruluşları ile İlahiyat Fakültesi’nin ortak bir etkinlikte buluşması açısından da Samsun’da bir farkındalık oluşturdu.

VALİ KAYMAK’TAN TEŞEKKÜR
Düzenlenen sempozyumun önemini vurgulayan samsun valisi Osman Kaymak; “Gerçekleştirilen bu sempozyumun gençler ve rol model şahsiyetler adına büyük bir önemi var. Bu değerli şahsiyetleri hem anmış hem de anlamış oluyoruz. Ali Rıza Öztürk Hoca ile tanışma fırsatım olmamıştı ancak kendisi ve hayırları ile ilgili pek çok şey duymuştum. Bugün gerçekleşen sempozyum ile de ömrünü hayra ve ilme adamış çok değerli bir insan ve hoca olduğunu bir defa daha anlamış olduk. Bu nedenle sempozyum düzenleme kuruluna ve burada bilgileri ile bizleri aydınlatan değerli akademisyenlere teşekkür ederim” diye konuştu.